Umaniștii din întreaga lume s-au reunit la București

Reprezentanți ai asociațiilor umaniste din întreaga lume s-au reunit în București, la sfârșitul săptămânii trecute, cu ocazia adunărilor generale anuale ale European Humanist Federation (EHF) și International Humanist and Ethical Union (IHEU). Organizarea acestor reuniuni la București, la inițiativa Asociației Umaniste Române (AUR), reprezintă un eveniment în premieră absolută pentru România și pentru Europa de Est.

În cadrul acestor întâlniri, am încercat să construim o viziune comună pentru europeni, în privința separării Statului de Biserică. Și am încercat să nu ne limităm la discuții, ci să stabilim o politică comună a umaniștilor de abordare a alegerilor europarlamentare de anul viitor. Consider că a fost oportună organizarea acestei întâlniri în România, care e țară membră a Uniunii Europene, pentru că am putut analiza diferențele dintre probleme cu care se confruntă  țările în care statul susține Biserica Ortodoxă, față de cele în care statul susține Biserica Catolică sau cea Protestantă.” a declarat Pierre Galand, președintele EHF.

România se îndreaptă spre o nouă perioadă, însă influența religioasă nu a scăzut, ba dimpotrivă, mă tem că a crescut. Dar încerc să fiu optimistă și cred vor veni și timpuri mai bune. Vedem că sunt câțiva oameni dedicați, care încearcă să transforme acestă țară într-o societate mai deschisă, prin organizațiile lor. Ei sunt cei care au puterea de a schimba ceva. Schimbările mari mereu încep cu foarte puțini oameni, nu uitați asta. Și sunt sigură că va veni o zi când va  fi realizată separararea completă între Stat și Biserică, iar religia va deveni o chestiune privată. Societatea va deveni una în care ateii și umaniștii vor fi respectați și eduacația va fi bazată pe valori științifice.” a declarat Sonja Eggerickx, președinta IHEU.

”Ne bucurăm că am avut ocazia de a învăța de la colegii noștri din alte țări și de a discuta cu ei despre posibile soluții cu care ne confruntăm în momentul de față. Finanțarea de către stat a cultelor, dar și a educației religioase au fost principalele subiecte dezbătute. Vom încerca în perioada următoare să reluăm dialogul cu reprezentanții Ministerului Educației pentru a găsi împreună o variantă optimă, care să le permită copiilor să studieze fenomenul religios, să studieze istoria religiilor, fără ca cineva să încerce să le impună o anumită credință.” a declarat Atila Nyerges, președintele ASUR.

Cele două evenimente vin în contextul în care problema asigurării separației stricte dintre Stat și Biserică devine din ce în ce mai prezentă în dezbaterea publică din România. Principalele teme continuă să fie finanțarea cultelor de către Stat și îndoctrinarea religioasă din școlile publice.

Reamintim că, în ultimele luni, ASUR a lansat repetate semnale de alarmă asupra îndoctrinării religioase practicate în învățământul public. În plus, asociația noastră împreună cu o largă coaliție de ONG-uri au înaintat Forumului Constituțional o propunere de modificare a Constituției astfel incât să se asigure pe deplin caracterul laic al statului și libertatea religioasă.

Asociaţia Secular-Umanistă din România (ASUR) este membră atât a European Humanist Federation (EHF) cât și a International Humanist and Ethical Union (IHEU).

 

]]>