Acțiunile Guvernului nu trebuie să afecteze caracterul laic al statului

Vineri, 6 decembrie, în cadrul ceremoniei de inaugurare a Campusului Teologic Ortodox „Nicolae Ivan” din Cluj-Napoca, dl. Victor Ponta, prim ministru al Guvernului a declarat: „era o obligaţie din partea oricărui guvern al României să sprijine această lucrare, aşa cum este şi în continuare o obligaţie pentru guvernul actual şi cele viitoare să sprijine orice lucrare care vine […] în sprijinul Bisericii Ortodoxe şi al celorlalte culte„.

O astfel de afirmatie, făcută de șeful Guvernului, are un caracter foarte grav, fiind de natură a afecta caracterul laic al statului. Mai mult, în contextul în care sistemul de învățământ este subfinanțat, iar din spitale lipsesc până și medicamentele și materialele de bază, precum serul fiziologic sau compresele sterile, a angaja Statul să suporte financiar cheltuielile extravagante ale cultelor religioase și, în special, ale Bisericii Ortodoxe, ridică serioase semne de întrebare privind adecvarea politicilor guvernamentale la cerințele și necesitățile cetățenilor. „Terenul aferent construcției a fost făcut cadou Mitropoliei de către primăria Clujului. Ca să poată demara construcția, poliția comunitară a evacuat în mijlocul iernii circa 300 de oameni. Conform informațiilor din presă, cel puțin 75% din fonduri provin din fonduri publice. Pentru ce? Pentru a produce și mai mulți preoți pe bandă rulantă? Ca să avem pretexte să mai construim și alte mii de biserici? Nu este de mirare că încrederea în Biserică a ajuns la un minim istoric, scazând cu 25% în ultimii 4 ani.” a declarat Toma Pătrașcu, vicepreședinte ASUR. În acest context, reamintim faptul că programele guvernamentale în vigoare prevăd că între 2014 și 2017 numărul preoților plătiți de Stat să se mărească cu peste 3.000 de persoane:

În urmă cu 150 de ani, în decembrie 1863, sub conducerea lui Alexandru Ioan Cuza, România adopta legea secularizării averilor mânăstirești, punându-se bazele modernizării țării. Facem un apel către întreaga clasă politică de a se ridica la înălțimea celor de acum un secol și jumătate și de a stopa programele de finanţare bugetară a cultelor religioase. Acestea pot și trebuie să se autofinanțeze din contribuțiile voluntare ale credincioșilor, printr-un mecanism similar celui german, mai ales în condițiile în care dețin averi impresionante, evaluate în cazul BOR, de exemplu, la peste 3 miliarde de euro. Să nu uităm: În România sunt 18.400 de biserici; doar 4.700 de şcoli generale stau la dispoziţia copiilor!

1 http://gov.ro/ro/stiri/primul-ministru-victor-ponta-a-participat-astazi-la-inaugurarea-campusului-teologic-nicolae-ivan-la-cluj-napoca
2 http://ziuadecj.realitatea.net/administratie/campus-pentru-studentii-facultatii-de-teologie-ortodoxa-pe-strada-coastei–65962.html
3 http://ziuadecj.realitatea.net/eveniment/a-inceput-evacuarea-romilor-de-pe-strada-coastei-foto-video–57628.html
4 http://m.evz.ro/news/1071263
5 http://www.evz.ro/detalii/stiri/sondaj-csop-1067968.html
6 http://www.cdep.ro/proiecte/2013/500/10/4/313.pdf
7 http://www.money.ro/averea-bisericii-ortodoxe-depaseste-3-miliarde-euro-1_73663.html
 ]]>