Asociația Secular-Umanistă din România (ASUR) a intrat recent in posesia copiei unui document emis în urmă cu două săptămâni de către Ministerul Educației prin care se confirmă practica de înscriere din oficiu a elevilor la orele de Religie. Pe data de 17 octombrie a.c., a fost trimisă către Inspectoratele Școlare Județene o adresă semnată de către trei înalți funcționari și avizată de către Secretarul de Stat, dl. Stelian-Victor Fedorca, prin care se reafirmă politica Ministerului de înscriere din oficiu a elevilor la orele de religie, predate de o manieră confesională. ”Ministerul invocă ‘libertatea de religie’. Unde este această libertate atunci când copiii sunt înscriși, din oficiu, la orele de religie? Vă reamintesc că, în școală, se predă la ore religia unui singur cult. Ce vor studia elevii? Religia ortodoxă? Religia catolică? Religia musulmană? De unde știe directorul școlii, în absența unei cereri exprese din partea părinților sau a elevului, de ce confesiune aparțin aceștia? Legea Educației prevede explicit un drept, nu o obligație, iar decizia Curții Constituționale din 1995 spune clar acest lucru.” a declarat Toma Pătraşcu, vicepreşedinte ASUR. Înscrierea din oficiu a elevilor la orele de religie contravine atât Art. 18 din Legea Educației, ce prevede studierea religiei conform confesiunii proprii, cât și Deciziei nr. 72 a Curții Constituționale, aceasta din urmă afirmând explicit că prevederile privind predarea religiei trebuie interpretate: […] în strictă conformitate cu cele ale art.29 din Constituţie, în sensul cărora „nimeni nu poate fi constrâns să adopte o opinie ori să adere la o credinţă religioasă contrare convingerilor sale” şi „părinţii sau tutorii au dreptul de a asigura, potrivit propriilor convingeri, educaţia copiilor minori a căror răspundere le revine”. O altă interpretare ar fi vădit neconstituţională. În consecință, Asociația Secular-Umanistă din România (ASUR) solicită Ministerului Educației retragerea de urgență a adresei sus-menționate și cere acestuia să ia toate măsurile care se impun pentru a preveni îndoctrinarea religioasă a elevilor. ASUR susține necesitatea predării în școli a unui curs de istorie a religiilor menit a educa elevii în spiritul înțelegerii și toleranței și renunțarea la actualul sistem confesional, ale cărui efecte nocive le-am constatat în ultimii ani.]]>