Ministerul Educației colectează ilegal date privind afilierea religioasă a copiilor

Asociația Secular-Umanistă din România (ASUR) a fost sesizată de către mai mulți părinți că Ministerul Educației colectează ilegal date privind afilierea religioasă a copiilor. Într-adevăr, secțiunea 2 („Date privind copilul”) din formularul de înscriere în clasa pregătitoare / clasa I presupune declararea de către părinte a religiei viitorului elev, lucru strict interzis de către lege. Reamintim că art. 5 al. 6 din Legea Cultelor (nr. 489/2006) prevede explicit că: „Este interzisă obligarea persoanelor să își menționeze religia, în orice relație cu autoritățile publice sau cu persoanele juridice de drept privat.” De asemeni, se precizează și că (art. 5 al. 5): „Este interzisă prelucrarea datelor cu caracter personal legate de convingerile religioase sau de apartenența la culte, cu excepția desfășurării lucrărilor de recensământ național aprobat prin lege sau în situația în care persoana vizată și-a dat, în mod expres, consimțământul pentru aceasta.” În condițiile în care înscrierea la școală este condiționată de acordul părintelui ca datele din cerere, inclusiv cele privind apartenența religioasă să fie „prelucrate în scopul înmatriculării copilului” putem conchide că:

  1. Ministerul Educației, în calitate de autoritate publică, obligă părinții să facă mențiuni cu privire la religia copiilor lor
  2. acordul de prelucrare a datelor privind apartenența religioasă este nul de drept, fiind obținut prin constrângere
Ne aflăm în fața unui abuz fără precedent. În loc ca părinții să fie întrebați dacă doresc studierea religiei de către copiii lor, Ministerul a găsit o manieră de a-i înscrie din oficiu pe elevi la această materie. O astfel de atitudine, în flagrantă contradicție cu Constituția și cu Legea Cultelor, demonstrează încă o dată maniera în care Statul, presupus laic, încurajează îndoctrinarea religioasă a copiilor. Mai mult, introducerea orelor de religie la clasa pregătitoare vine să agraveze și mai mult lucrurile.” a declarat Toma Pătrașcu, vicepreședinte ASUR. Asociația Secular-Umanistă din România solicită Ministrului Educației, dl. Cătălin Baba:
  1. modificarea de urgență a formularului de înscriere în clasa pregătitoare / clasa I și intrarea în legalitate prin eliminarea rubricii „Religie”
  2. sancționarea persoanei / persoanelor care a / au decis introducerea rubricii „Religie” în formular
  3. transmiterea de instrucțiuni clare către școli privind înscrierea copiilor la orele de religie doar cu acordul explicit al părinților.
Asociația noastră consideră necesare câteva precizari:
  1. În școli nu se studiază Istoria Religiilor. Din contră, predarea se face de o manieră confesională, la orele de religie elevilor prezentându-li-se insistent doctrina unui singur cult. În practică, de cele mai multe ori, este vorba de doctrina BOR.
  2. Religia se studiază an de an, săptămână de săptămână, începând, mai nou, cu clasa pregatitoare. Timp de 13 ani, copiii sunt obligați, de facto, să participe la cel puțin o oră de religie în fiecare săptămână. Religia este singura materie, cu excepția Limbii Române / materne și a Matematicii, care se studiază în absolut toți anii de învățămînt preuniversitar.
  3. Salarizarea profesorilor de religie, mulți dintre ei preoți, nu este asigurată de către culte ci grevează bugetul Ministerului Educației. În sistem există cca. 10.000 de profesori de religie, iar anual fondul de salarii pentru aceștia se ridică la aproximativ 54 milioane de euro.
  4. Deși sunt plătiți de către Stat, profesorii de religie sunt direct subordonați ierarhiei religioase locale. De asemeni, cultele controlează atât programa de învățământ cât și conținutul manualelor de religie.
  5. În multe școli se practică spovedaniile și împărtășaniile de grup; elevii fiind duși cu clasa la biserică și obligați să participe la aceste ritualuri.
  6. Continuă să fie în circulație manuale de religie ce promovează violența fizică și psihică asupra copiilor.
  7. Copiilor, inclusiv celor din clasele primare, li se repetă obsesiv despre “păcat”, “iad” și “diavoli”, inducându-li-se ideea că nerespectarea cu strictețe a “poruncilor” îi condamnă la “osânda veșnică”.
Să nu uităm: În România sunt 18.300 de biserici; doar 4.700 de școli generale stau la dispoziția copiilor!]]>