Astăzi, 21 iunie, în lumea întreagă se sărbătorește Ziua Mondială a Umanismului. Cu această ocazie, o parte din membrii ASUR vă transmit gândurile lor. La mulți ani tuturor umaniștilor!
Monica, membru ASUR din 2010: ”Umanismul te va elibera… și te va face fericit! 🙂”
Daniel, membru ASUR din 2010: ”Sapere aude!”
Andrei, membru ASUR din 2010: ”Sunt un umanist, solidar printre străini, fiindcă vreau să cunosc lumea și oamenii.”
Dorina, membru ASUR din 2011: ”Cetățeni, gândiți!”
Atila Nyerges, membru fondator, președinte ASUR: ”Ce facem noi, umaniștii? Promovăm știința pentru că ea dovedește în mod constant că este capabilă să explice din ce în ce mai multe aspecte ale lumii înconjurătoare. Totuși, chiar mai presus de adevărul științific, respectăm Omul și libertățile sale, nu însă și prejudecățile lui. Speranța noastră vine din faptul că înțelegerea științifică poate fi mai fascinantă decât misterul. Îndrăznește să gândești!”
Dacă doriți să aflați mai multe despre umanismul secular, click aici.]]>